

Laminaadid on spetsiaalsed õhukesed erinevaist materjalidest valmistatud plaadid, mis pannakse hammastele selleks, et korrigeerida nende väljanägemist. Kõige tihemini valmistatakse ja pannakse need paika paariti, selliselt ei erine sümmeetriliselt paiknevad hambad teineteisest. Naeratuse täieliku rekonstrueerimise korral pannakse kümme laminaati ülemisele ja alumisele hambareale. Erinevalt kroonipanekust, kui kasutada laminaati, siis ei ümbritseta sellega tervet hammast, ainult hamba eesmine osa ja, vajadusel, ka hamba pealmine osa kui selleks on esteetiline tarvidus (kerge kaardumine, jäikus, mõra, kild).
Millal laminaate kasutatakse
Hambavärvi korrigeerimine. Ei ole saladus, et hambaemaili on võimalik valgendada ainult teatud piirini ja selle ulatus erineb inimeselt inimesele, seetõttu on mõnel inimesel võimalik saavutada lumivalge naeratus, kuid teise naeratus jääb ikka "kollakaks". Lisaks sellele sõltub valgendamise mõju sellest, millised on inimese söömisharjumused, regulaarne kohvitarbija ei peaks lootma valgendamise kauakestvale mõjule. Laminaadid aga pakuvad võimalust efektiivselt ja püsivalt muuta hammaste värvi ja see toon ka säilitada.
Hammaste taastamine. Laminaatidega on võimalik kiiresti taastada esihammaste serv ja vajadusel selle kuju korrigeerida.
Mõrade ja kildude peitmine. Laminaadid katavad täielikult hamba eesmise osa ja seetõttu peidavad ära ka igasugused mõrad ja killud, mis emailil tekkida võivad.
Hammaste kuju ja suuruse korrigeerimine. Õhukesi ülekatteid on võimalik kasutada selleks, et korrigeerida hammaste kuju ja suurust, muutes need selliselt esteetiliselt "sobivamateks".
Hambavahede kaotamine. Laminaatide panekuga on võimalik muuta hammaste omavahelist kaugust ilma muude tõsisemate mõjudeta.
Laminaatides kasutatav materjal
Täitematerjal või kerge komposiitmaterjal. Nii nagu võite täheldada, siis seda tüüpi laminaadid on valmistatud samast materjalist, mida kasutatakse hambaaukude täitmiseks. Sellised laminaadid on võimalik eelnevalt laboris ette valmistada või panna paika patsiendi visiidi ajal. Tegemist on tehnoloogiliselt lihtsaimate ja kõige odavamate laminaatidega, kuid nende kasutusiga ei ole väga pikk, need kestavad kuni viis aastat. Lisaks on selliste laminaatidega keeruline saavutada esteetiliselt ilusat tulemust.
Pressitud ja mittepressitud keraamika. Hambaportselanist või keraamikast valmistatud laminaadid, mis on (või ka mitte) pressitud ja kuumutatud. Selliseid laminaate iseloomustab esteetiliselt kaunis väljanägemine ja piisav tugevus.
TsirkoondioksiidSee materjal on eelnevatega võrreldes tugevam, seetõttu on ka tsirkoonlaminaatide kasutusiga kohase valmistamise ja paigaldamise korral 15 aastat ja isegi rohkem.
Laminaatide eelised ja puudused
Hoolimata tootmises kasutatavatest materjalidest on laminaatide kasutamisel mitmeid eeliseid:
Keraamiliste ja tsirkoonlaminaatide kasutamisega on seotud kaks puudust: võrdlemisi kõrge hind ja vajadus laminaat täielikult välja vahetada laminaadis mõra või prao tekkimisel. Täitematerjalist valmistatud laminaatide puhul selliseid puudujääke ei esine, kuid need näevad kehvemad välja, nende kasutusiga on palju lühem ja need muutuvad aja jooksul värvuselt tumedamaks.
Laminaatide kasutamisele on mitu vastunäidustust. Juhul, kui laminaate ei ole võimalik usaldusväärselt kinnitada selleks, et need aja jooksul ära ei kukus, esinevad tõsised defektid suu sulgemisel. Bruksism on hammaste krigistamine, mis kõige tihemini esineb unes, kuid võimalik on ka see, et haigus annab endast märku ka päevasel ajal. Hammaste kõvas koes esinevad defektid välistavad võimaluse hambale millegi kinnitamise. Ajutiste vastunäidustuste sekka kuuluvad. Kehv suuhügieen, periodontaalne haigus ja hammaste madalad kroonid.
Laminaatide panek
Komposiitmaterjalist valmistatud laminaatide panek toimub otse hambaarsti toolis ja see on ühildatav kaariese raviga (mis on ilmselge, sest kasutatav materjal on sama). Aeg, mis kulub laminaatide panekule sõltub kliinilisest olukorrast ja arsti pädevusest, sest (mitte kõigil juhtudel) protsess näeb välja selline: ettevalmistus, seejärel laminaatide panek (võimalik, et mitmes kihis), lihvimine.
Keraamiliste ja tsirkoonlaminaatide kasutamisel näeb protseduur selline välja: hammaste ettevalmistamine, vormi valamine, laminaatide valmistamine 3D-printeriga, paigaldamine koha peal. Laminaadid on ise väga õhukesed (keskmiselt umbes 0,5-0,6 mm), seega tuleb hambaid pöörata minimaalselt ja mõnel juhul üldse mitte.
Meie enda kliinikus valmistame oma varustusega laminaate kõrgkvaliteetsest jaapani materjalist (tsirkoondioksiidist), et meie patsientidel oleks võimalik hollywood'ilik naeratus saavutada 2 päevaga.
Laminaatide paneku järel ei ole laminaatidega seoses tarvis erilisi professionaalseid või koduseid hügieeninõudeid järgida. Hambaarstide soovitused on kõigi patsientide jaoks samad - ärge hammustage hammastega pähkleid, ärge avage hammastega õllesid, ärge hammustage asju, mida ei peaks hammustama ja ärge unustage oma hambaid kaks korda päevas pesta.
Artikli võib kokku võtta soovitusega, et laminaadid on suurepäraseks lahenduseks hammaste välimuse parandamisel ja seeläbi teie elukvaliteedi tõstmisel.
Esitage saidil taotlus ja me vastame kõigile teie küsimustele.
|
Veebisalvestus
|