

Välja kukkunud hamba võib tagasi oma kohale panna. Kuid, nagu iga operatsiooni korral, on rida tingimusi, millest me räägime selles artiklis konkreetse näite põhjal.
Aprilli lõpus sai meie stomatoloogiakliinik kõne Marialt Tartust. Tema kümneaastane tütar kukkus õnnetult ja selle tulemusena kukus tal välja eesmine molaarne hammas. Olukorda muutis keerulisemaks fakt, et Tartus keelduti Ekaterinat ühel või teisel vastu võtmast kõigis kliinikutes kuhu ta pöördus.
Selleks, et talle täielikumat konsultatsiooni pakkuda, kuna me töötame ainult täiskasvanud patsientidega, vaatamata sellele, et tegemist pole tööajaga, ühendasime ta arst Maksim Koljushkoga. Telefonivestluse tulemusena öeldi patsiendile, et ta paneks hamba füsioloogilisse lahusesse ja sõidaks järgmisel päeval kliinikusse selleks, et vaadata, mida saab teha.
Järgmisel päeval viibis patsient kliinikus. Tal viidi läbi ülevaatus, tehti röntgenülesvõtted. Patsiendi vanus – 10 aastat, seetõttu on tekkinud probleemi võimalik lahendada ainult hamba replanteerimise teel.
Replanteerimine – see on stomatoloogiline operatsioon, mille abil on võimalik välisel mõju tulemusena välja kukkunud/välja löödud/nihestunud hammas tagasi oma kohale panna. Sellisel viisil saab tagasi panna ainult ühe juurega hambaid, see tähendab ainult lõike- ja silmahambaid, teiste sõnadega, 6 eesmist hammast all ja üleval). Seejuures peab jälgima rida tingimusi:
- kroonid ja hamba juured ei tohi olla kõvasti kahjustada saanud;
- kui välja kukkunud hamba pesa, selle regiooni igemed, luukoed on tugevasti kahjustada saanud;
- kõrvalolevad hambad peavad olema oma kohal selleks, et pärast operatsiooni replanteeritud hamba saaks külge kasvatamise ajal fikseerida.
Kõige olulisem on võimalikult kiiresti arsti poole pöörduda. Mida varem replanteerimise operatsioon läbi viiakse, seda kõrgem on šanss hamba siirdamise õnnestumiseks.
Ekaterinal on kõige tingimused täidetud, seetõttu viidi läbi hamba replanteerimine. Pärast mida sõitis ta koju. Kogu külge kasvamise aja jooksul, mis kestab kolm kuud, pidi ta tarbima vedelat toitu ning suhtuma erilise tähelepanuga suuõõne hügieeni ning vältima füüsilist koormust.
Juhul kui õige aeg on mööda lastud ja replanteerimist ei tehtud, siis peaksid patsiendid kes on vanuses 17-20 (hamba-lõualuu aparaadi kasvu lõpp) kandma ajutist krooni selles, et sulgeda vahe hammastes. Ära toodud vanuse saabumisel on vajalik breketite abil hambumuse parandamine, kuna külgnevad hambad on kindlasti liikunud puuduva kohale. Ja alles pärast seda saab implantaadi paigaldada.
Nädala pärast replanteerimise protseduuri oli Ekaterina esimesel kontrollvastuvõttudest. Külge kasvamine läheb hästi. Kui hammas on lõplikult siirdunud ja taastab oma funktsionaalsuse, siis võib see teenida terve elu.