

Isegi meie kliinik on teatud tasemeni koroonaviiruse hirmu pärast kannatanud - patsient Lätist lükkas ravi edasi hirmu pärast ühistranspordiga meie juurde sõita.
Loomulikult, meditsiinilisest vaatekohast ei ole oht alusetu - viirus on nakkav ning teatud rahvastikugruppide puhul letaalne ning kandub edasi õhu kaudu ning piisknakkusena. Kuid, ei saa märkimata jätta, situatsiooni võimendatakse suurel määral massimeediavahendite kaudu, milleks on efektsed pildid (karantiin, tühjad poeriiulid jne) ning mäng lugejate/vaatajate närvidel lubab kogu aja olla tähelepanu keskpunktis. Kolmandaks küljeks on reisiagentuuride ja turistilobi, kes kinnitavad, et kõik on täiesti korras. Keda siis uskuda? Kuidas jõuda tõeni mis on kuskil kahe spektri vahel.
Siin on mõned meie kaalutlused üldise infomüra taustal:
- Kui küüniliselt see ka ei külaks, kuid statistikast juhindudes on suuremal osal rahvastikul ei ole vaja uut nakkust karta rohkem kui grippi. See on seotud sellega, et mõlema viiruse letaalsus on elanikele vanuses kuni 50 eluaastat umbes ühesugune ning mõlema haiguse kulg on sarnane.
- Kõige sagedamini esineb tõsisem haiguse kulg inimestel kellel juba on krooniline haigus või nõrgenenud immuniteet, see tähendab et krooniliselt haigetel tasub end eriti hoida.
- Kui vaadata Hiinat tervikuna ja Huani ehk koroonaviiruse "sünnipaika" eraldi, siis võib avastada, et Huani rahvastik on umbes 12 miljonit elaniku. See on umbes 9 korda suurem Eesti rahvastikuarvust, kusjuures ei ole Hiina kõige suurema linna suurus 5 korda väiksem meie riigi omast, st et meie rahvastikutihedus on väiksem, mis on epideemia arengu seisukohalt hea.
- Nagu näitab viimaste päevade statistika, siis on Hiina infektsiooni levimise kontrolli salla saanud - viirusesse haigestumise kasv on oluliselt aeglustunud. See räägib sellest, et viirusega on võimalik võidelda. Lisaks sellele on Hiinas ametlik haigestunute hulk 100000 inimese võrra väiksem rahvastikuarvu juures ligi poolteist miljardit - see on vähem kui üks tuhandik protsenti.
- Meediamüra süsitatavale paanikale lisaks on sel ka oma plussid - tähelepanu ilma kogu inimkonnaga liialdamata on keskendunud koroonaviiruse probleemile, mis on selle haigusega võitlemisel positiivne.
Muidugi on see ainult väike osa kaalutlustest. Kuid tahaks neist teha teatud järeldused. Esimene ja kõige olulisem - ei ole vaja paaniakt külvata. Jah, viirus on levima hakanud ka Eesti territooriumil, kuid me teame selle haiguse iseloomust ja meie ees on positiivne hiina (ja mitte ainult) kogemus koroonaviirusega võitlemisel. Seetõttu on vajalik end hoida (maskid, kindad, inimeste massihüsteeria vältimine), kuid mitte äärmusesse laskuda - peita end koju aastase kruubi-, tikkude- ja soolavaruga.
Täpsemat infot selle kohta kuidas tekkinud tingimustes käituda ja saada uut, ning mis kõige olulisem, kontrollitud informatsiooni, saate tee Eesti Terviseameti aadressilt.