

Probleeme hammastega on erinevaid. Inimene on hambad käest lasknud, poolenisti ära kulutanud või lubanud külgedel killustuda, kaaries on hamba praktiliselt juurteni ära söönud – mis ka ei juhtuks. Lõppude lõpuks saab inimesest hea patsient, muid mõtteid me endal, stomatoloogilisel kliinikul, mõelda ei luba, kes taastab patsiendi hambad viimase teaduse ning tehnika järgi.
Hambakroone ja proteese tehakse millest iganes. Kasutatakse inimeste ja loomade hambaid, elevandiluud, erinevaid metalle, sealhulgas vääriskive, kõvu puutüvesid, kaasaegseid koostisosi. Kõigil neil materjalidel on oma puudused. Seetõttu jälgivad stomatoloogid üle kogu maailma uusi materjalitüüpe, mis võivad neile hammaste proteesimisel kasuks olla.
Millest valmistatakse kaasaegseid kroone
Kuni viimaste aegadeni oli enim kasutusel metallkeraamime – portselan metallist karkassil. Praegusel ajal asendatakse nii portselani ennast kui ka karkassi tsirkoonkeraamikaga.
Tsirkoondioksiid – stabiilne materjal, keraamikaliik, mis erineb kõrge mehhaanilise tugevuse ja kulumiskindluse poolest. Sel on ligitõmbav välimus, loomulik valge värv. See toonib kergelt ka igeme värvi. Tsirkoonkeraamika erikaal on mitu korda väiksem kui portselanil. Soojusjuhtivuse poolest jätab tsirkoonoksiid portselani kaugele seljataha. Kroonidele paigutatud tsirkoondioksiidist hambad ei tunne kuuma ega külma. Üldiselt, see on muinasjutt, mitte materjal.
Seega, kerge, tugev, kulumiskindel materjal, mida killustamine praktiliselt ei kahjusta. Sellest võib täpselt ööpäeva jooksul valmistata kroone, vineere, vahetükke ja muid tooteid, mis on seotud patsiendi hammaste taastamisega.
Tsirkoonkeraamika ei nõua täiendavat metalliga armeerimist, toote valmistamise täpsuse hälbimus on aga 30-40 mikronit – viis korda vähem kui metallkeraamikal. See on lihtsalt hiiglaslik eelis – krooni võib paigaldada lihvitud hambale, implantaadile, tihvtile, mis on valmistatud ühest või teisest keraamikast, praktiliselt tsementi mitte kasutades.
Sellega aga tsirkoonkeraamika eelised ei lõpe. Tsirkoonoksiid – see on erinevalt metallidest biosobiv materjal. See juurdub palju paremini ning organism lükkab seda vähem tagasi. Seetõttu kasutatakse seda järjest laiemalt stomatoloogiast tervikuna ning täpsemalt implantoloogias. Oksiidtsirkoonist toodete teenistusaeg on alates 15 aastast kuni 25 aastani, mis on tunduvalt rohkem kui metallkeraamika standardsel 10 aastal.
Kuidas valmistatakse kaasaegseid kroone
Implanttihoito kliiniku spetsialistid valisid oma patsientide jaoks välja parima tsirkoonist keraamika, mida turult võib leida – Katana Kuraray, mis tarnitakse otse Jaapanist. Kroonide, vineeride ja sildade valmistamise protsess leiab aset järgmisel viisil.
Esimene etapp – konsultatsioon. Arutatakse läbi ettevalmistavad tegevused, töö maht ja nende järjestus ning maksumus.
Teises etapis läheb arst üle praktilisele realiseerimisele – sanatsioon ning ravi, kui hambad seda vajavad, siis suuõõne ette valmistamine tsirkoonkeraamika paigaldamiseks. Patsient teeb patsiendi hambast kaks jäljendit.
Kolmas etapp – valmistamine. Laboratooriumi spetsialist töötleb võetud jäljendid spetsiaalse programmi abil, arvutis ehitatakse toote 3D-mudel mis antakse tootmisesse. Implanttihoito kliinikul on kolmemõõtmeline freespink ja spetsiaalne ahi, mis lubavad valmistada proteese, kroone, implantaate kõigest ühe ööpäeva jooksul, toneerida selle igeme ”loomuliku” värvi järgi – sellisel viisil on võimalik vältida ajutisi kroone, lühendades ravi tähtaega ning vähendades patsiendi jaoks selle maksumust.
Viimaks, neljandas etapis paigaldatakse tsirkoondioksiidist tooted ette valmistatud hammastele ja fikseeritakse stomatoloogilise tsemendiga. Kõik 5 etappi võtavad üks kuni kaks ööpäeva – seega reaktiivkiirusel. Väike lõplik sobitus, hambumuse testimine – ja puudusteta naeratus on valmis.
Tasub aru saada, et artiklis on kirjeldatud ainult suure võrgustiku üldetappe. Iga juhtum on individuaalne ning nõuab isiklikku raviplaani, mis võib olla märkimisväärselt keerulisem ja pikaajalisem, kuid suurem osa proteesimisoperatsioone viiakse läbi lühikeste tähtaegadega.
Miks tasub valida tsirkoondioksiidist kroonid
Kindlasti on kõige suuremaks eeliseks üks: tsirkoonkeraamikast valmistatud kroonid ja vineerid on tunduvalt progressiivsemad kui muud selle ajani olemasolevad materjalid. Kusjuures, veel üks tsikroondioksiidist kroonide eelus on see, et neid ei ole hammastel praktiliselt näha. Palja silmaga on piiri patsiendi hammaste ja krooni vahel võimatu näha. Metallkeraamikal aga, kahjuks, on iseloomulik musta värvi piir. Lisaks sellele, ajaga lööb mõnedel metallkeraamilistel kroonidel ”helendama” tume alus.
Mis puudutab tsirkoonoksiidi puuduseid. Ainus piirang on – hind. See võib ületada analoogiliste metallkeraamiliste toodete maksumuse kuni poolteist korda. Aga metallkeraamika kasutusaeg on – 10 aastat, tsirkoondioksiidi oma aga õige hoolduse korral 20 kuni 25 aastat. Lihtne aritmeetika näitab: pikemas perspektiivis on tsirkoonkeraamika odavam.
Järeldus
Paigaldada endale kaasaegsetes tingimustes metallkeraamikast kroonid – imelik tegu. On olemas tsirkoondioksiid, mida iseloomustavad põhiliselt ainult eelised ning millel praktiliselt puuduvad miinused. Seetõttu valige enda jaoks parim lahendus, külastage stomatoloogi kaks korda aastas ja olge terved!