

Treenite, jooksete, sööte lõunat või loete raamatut, kuid ei puuduta midagi, järsku pauk! Järsku on tekkinud teie suhu võõras objekt, milleks paistab olevat teie suus kasvanud hamba tükk.
Muidugi, kui selline intsident juhtub, siis pöördute otse hambaarsti poole. Mida võib teile pakkuda hambaarst?
Ma soovitan teil lisaks omaenda hambaarstile pöörduda konsultatsiooniks mitmesse erinevasse hambaravikliinikusse. See võimaldab teil olukorrast saada laiema ülevaate, sest iga arst tegutseb omaenda väljakujunenud praktika alusel ja soovitab (mitte alati, kuid enamasti) loomulikult kasutada just tema eelistatud ravimeetodit. Lisaks omaenda teadmiste laiendamisele on oluline ka isiklik läbisaamine arstiga ja kliiniku hinnapoliitika.
See oli vajalik kõrvalepõige, kuid naaseme nüüd teema juurde ja räägime sellest, mida saab moodne stomatoloogia pakkuda patsiendile olukorras, kus tema hammas on ära murdunud.
Konsultatsiooni käigus paneb arst paika selle, millise ulatusega on hambale tekkinud kahju, millises olukorras on hambajuur, vajadusel teeb ta ka röntgenpildi. Seejärel on probleemi lahendamiseks mitu võimalust.
Juhul, kui kaduma on läinud ainult väike tükk hambast, kuid hamba välimus on patsiendi jaoks oluline (hammas on naeratamisel näha või selle puudumine rikub tema elukvaliteeti), siis on suuresti võimalik lahendada probleem kaheti: hamba rekonstrueerimine komposiitmaterjalidega või laminaadi panek.
Komposiitmaterjalon tegelikkuses see materjal, mida kasutatakse hambatäidiste loomisel ja seetõttu suhtun ma sellel põhinevasse hamba taastamisesse kui ajutisse plaastrisse, ma kasutan oma praksises komposiitmaterjali just sellel eesmärgil. Kui patsient soovib näiteks hamba taastamist koht ja tal ei ole aega oodata või vastupidi, ravi kestab pikemat aega, siis ravi ajaks paigaldame patsiendile ajutise komposiitmaterjalist asenduse. Seejuures on täitekomposiidid oma põhimõttelt ajutised lahendused, mõnede tootjate pakenditel on ka kasutusjuhistes ära märgitud see, et materjali ei soovitata kasutamiseks pikema aja kui kolme aasta jooksul.
Laminaadid on eri materjalidest valmistatavad õhukesed plaadid (võimalik valmistada nii komposiitmaterjalist, keraamilisest materjalist kui tsirkoonist), mis imiteerivad kahjustatud hamba esipinda ja kinnitatakse hamba külge. Keraamilisel materjalil on parem hõõrdumisele vastupidavus ja tugevus kui komposiitmaterjalidel. Seetõttu on õigesti paigaldatud laminaatidel ka oluliselt pikem kasutusiga. Tsirkoon on aga stomatoloogia jaoks oluline edasiminek kasutatavate materjalide tugevuses. See on mitu korda tugevam kui keraamiline materjal, olles seejuures hüpoallergeenne, kuid muidugi ka palju kallim. Seetõttu on väikeste hambataastamiste korral eelistatud laminaadimaterjaliks just tsirkoon või keraamiline materjal ja mitte komposiitmaterjal. Laminaatide kasutamiseks on tarvis kaht visiiti: esimese visiidi käigus võetakse hamba kujust valuvorm, teisel visiidil kinnitatakse laminaat hambapinnal olevale tsementkihile. Meie kliinikul on olemas omaenda labor, see tähendab, et üks või ka enam hambaid on võimalik "taastada" 2 päevaga.
Juhul kui hammas on üsna tugevalt ära murdunud, kuid vähemasti 1/3 selle väljaulatuvast osast on alles, siis on võimalik hammas komposiitmaterjalide abil uuesti üles ehitada või on võimalik paigaldada kroon.
Kroon on võimalik valmistada paljudest erinevatest materjalidest: kuld, metallsulamid, keraamika, metallipõhised ühendid keraamilise välimise osaga, alumiiniumoksiid, tsirkoon. Oma kliinikus kasutame me kõige vastupidavamat ja esteetiliselt parima väljanägemisega materjali, mis hetkel saadaval on, selleks on tsirkoonoksiid. Selle materjali tugevuse tõttu on võimalik kroon luua väiksema paksusega ja seetõttu on tarvis hambast vähem eemaldada võrrelduna teiste kasutatavate materjalidega (kroonide kohta on rohkem teavet võimalik saada sellest artiklist https://www.gloss.ee/2019/03/11/do-i-posle-novaya-zhizny-kak-ne-zaedaty-stressy-vrednoy-edoy/). Kroon pannakse paika nii, et see katab täielikult kogu purunenud hamba pinna ja takistab nii hamba juurde bakterite pääsemist. Seejuures on kroone on võimalik kasutada kuni 20-25 aastat või isegi kauem. Ravi kestab, sarnaselt laminaatide kasutamisele, kaks visiiti. Esimesel visiidil pannakse paika, kuidas hammas krooni all välja nägema hakkab ja hammastest tehakse vorm, mida kasutada krooni ettevalmistamiseks enne järgmist visiiti, mille käigus pannakse hambale kroon.
Juhul, kui murdunud hambast on alles ainult hambajuur, siis ei tasuks meelt heita, sest sel juhul on samuti võimalik valida mitmete erinevate ravimeetodite vahel. Kui hambajuur ise on heas seisus ja piisavalt pikk, siis on võimalik panna paika tihvt. Tihvti kasutades on võimalik rekonstrueerida hambatömp, mis seejärel on võimalik katta krooniga. Lihtsamini öeldes on tihvt osaks, mis ühendab hambajuure ja krooni. Tihvt on näidustatud kasutuseks siis, kui hambaluu on piisavalt kitsas implantatsiooniks ja esineb oht selleks, et kui hambajuur eemaldada, siis luukude mõraneb või murdub ära. See on ka võimalus mida kasutada siis,, kui implantatsiooniga kaasneb liialt kõrge oht, näiteks kui patsient põeb diabeeti. Ravi kestab 2-3 visiiti.
Kui õnn on teid maha jätnud ja puuduva hamba juur on halvas seisundis, hambajuur ei ole tihvti panekuks sobilik või kukkus hammas täielikult välja, siis aitab implantatsioon. Vajadusel on võimalik hambajuur eemaldada ja paika panna titaanist implantaat, kui see on võimalik, siis kohe või sõltuvalt olukorrast 3-4 kuud hiljem. Järgneva 3-6 kuu jooksul implantaat osseointegreerub ehk kasvab luuga kokku, seejärel on võimalik eelnevalt kirjeldatud viisil panna 2 visiidi jooksul paika kroon. Implantaadi siirdamise ajal, kui tarvis on mõelda esteetikale, on võimalik puuduva hamba kohale panna paika polümeermaterjalist asendus, mis puuduvat hammast imiteerib ja asendab. Oluline on märkida, et kui luu on kitsas puuduva hamba kohal, siis see tuleb uuesti üles ehitada, mis muidugi võtab natuke aega (keskmiselt umbes kuus kuud) ja läheb ka natuke maksma (implantaatide kohta on võimalik rohkem lugeda siin: https://www.gloss.ee/2019/01/09/razveivaem-glavnye-mify-ob-implantatsii-vmeste-so-stomatologom-dmitriem-filippenko/)
On võimalik, et artikkel sai veidi igav, kuid see ei ole veel kõik! Mõnel patsiendil võib olla veelgi rohkem halba õnne ja neil ei pruugi olla võimalik implantatsiooni võimalust kasutada, seda just juhtudel, kus pole võimalik hambaluud kasvatada, kaugus puuduva hamba kõrval paiknevate hammaste vahel on liiga väike, puuduvale hambale lähedal paikneb ülalõuauure vms. Näidustus sellisteks puhkudeks on puuduva hamba kõrval paiknevate hammaste peale panna kroonid ja luua nende vahele sild, mis sulgeb sel juhul hambumuses puuduvast hambast tingitud vahe. Arusaadav on, et keegi ei taha hakata maha lihvima terveid hambaid, kuid nagu oleme juba varem märkinud, siis kroonide kasutusiga võib küündida isegi 25 aastani, mõte sellest kompenseerib ehk selle moraalse piina, mis on selle protseduuriga seotud.
Nii nagu näeme, siis hamba murdumise puhul on probleemi lahendamiseks palju võimalusi, kuid kõigepealt tasub pöörduda kliinikusse konsultatsiooni saamiseks, siis saame teie olukorras luua selguse ja leida sobivaima lahenduse.
Esitage saidil taotlus ja me vastame kõigile teie küsimustele.
|
Veebisalvestus
|