

Rasedus toob lisaks emaduse rõõmudele kaasa ka ajutisi ebamugavusi ja piiranguid. Rasedusega kaasnevad ka hambaraviga seotud piirangud. Me arutame Implanttihoito kliiniku peaarst dr Dmitri Filipenkoga, mis on sellisel juhul võimalik ja mis mitte.
Viimase ajani on aktiivselt levinud müüt, et rasedatele naistele on hambaravi vastunäidustatud, kuid see on täielik vale. Muidugi tuleb iga spetsiifilist olukorda eraldi hinnata, kuid ma sooviksin rääkida üldisemalt.
Esmalt peame mõistma, millist ravi on võimalik raseduse ajal läbi viia ja millist ravi mitte.
Keelatud on panna implantaate. On arste, kes väidavad, et keha jaoks on implantatsioon väiksem trauma kui tarkusehammaste eemaldamine. Mõnel juhul on tõesti nii, kuid implantatsiooniga kaasneb ka stress patsiendile ja lootele (ning implantaatide paneku puhul on tegemist täiemahulise operatsiooniga), tuimestus ja röntgen ning põhjalik põletikuvastane teraapia pärast operatsiooni, s.t. antibiootikumide kasutamine. Võttes arvesse ka seda, et implantatsioon ei ole esmase tarvilikkusega operatsioon, siis on see võimalik ja ka tuleks lükata edasi lapse sünni ja rinnaga toitmise järgsesse aega. Raseduse ja lapse rinnaga toitmise ajal tuleks aga vahe hambumuses sulgeda teisel viisil.
On arste, kes väidavad, et keha jaoks on implantatsioon väiksem trauma kui tarkusehammaste eemaldamine. Mõnel juhul on tõesti nii, kuid implantatsiooniga kaasneb ka stress patsiendile ja lootele (ning implantaatide paneku puhul on tegemist täiemahulise operatsiooniga), tuimestus ja röntgen ning põhjalik põletikuvastane teraapia pärast operatsiooni, s.t. antibiootikumide kasutamine. Võttes arvesse ka seda, et implantatsioon ei ole esmase tarvilikkusega operatsioon, siis on see võimalik ja ka tuleks lükata edasi lapse sünni ja rinnaga toitmise järgsesse aega. Raseduse ja lapse rinnaga toitmise ajal tuleks aga vahe hambumuses sulgeda teisel viisil.
Ortodontiline ravi. Kui alustasite oma hambumuse korrigeerimist enne rasedust, siis tõenäoliselt ei ole tarvis tehtud tööd maha visata, peate lihtsalt hoolitsema oma suuhügieeni eest, kasutades ka professionaalset puhastust, millest räägime hiljem. Samal ajal ei soovitaks ma breketite paigaldamist raseduse ajal. Esiteks, peaaegu kõik patsiendid kogevad breketite paigaldamisel valu, mis küll möödub, kuid esineb uuesti umbes iga 2-3 kuu tagant breketite "pinguldamisel". Alternatiivseks ortodontiliseks ravimeetodiks on elainerite kasutamine. Elainerid on läbipaistvad polümeermaterjalist kaped, mis valmistatakse individuaalse patsiendi vajadustele vastavalt ja mis siis liigutavad iga hammast vastavalt vajalikus suunas. Elainerite kasutamisega seotud valu on väiksem ja need on võimalik suuhügieeni eest hoolitsemiseks ka eemaldada, see on oluline erinevate nakkuste vältimiseks (rohkem on võimalik elainerite kohta lugeda siin: https://www.gloss.ee/2018/10/18/9-innovatsionnyh-stomatologicheskih-tehnologiy-na-estonskom-rynke/ ja siin: https://www.gloss.ee/2019/05/16/vyravnivaem-zuby-plyusy-i-minusy-breketov-elaynerov-vinirov-i-koronok....
Professionaalne suuhügieen. Professionaalne puhastus on võimalik ja mõnel juhul raseduse ajal ka vajalik, siiski on tarvilik jätta protseduuri käigus kasutamata ultraheliseadmed. Statistika järgi tekib 40-60% last ootavatel emadel gingiviit, üheks võimaluseks haigust vältida, lisaks isiklikule suuhügieenile, on professionaalne puhastus (rohkem teavet on leitav siin: http://www.gloss.ee/2019/02/25/do-i-posle-novaya-zhizny-smotrite-kak-izmenilasy-olyga/).
Valgendamine. Peaaegu iga tüüpi valgendamine põhineb teatud ulatuses spetsiaalse keemia kasutamisel. Hammastele kandmisel võib osa kasutatavast geelist koos süljega pääseda kehasse - seda tasuks muidugi vältida.
Hammaste eemaldamine ja ravi. Raseduse ajal on tarvilik hambaid ravida! Siiski on soovitused hambaraviks erinevad, sõltuvalt sellest, millises raseduse etapis ema on.
Esimene trimester - selles raseduse etapis toimub kõigi loote organite teke ja esmane areng, täielikult moodustumata platsenta ei ole seejuures suuteline loodet kõigi "väliste mõjude" eest täielikult kaitsma. Seetõttu võivad kohaliku tuimestuse kasutamine ja hambaravi negatiivselt mõjutada ka ema üsas oleva lapse arengut. Esimese trimestri jooksul teostatakse ravi ainult akuutsete haigusvormide vastu, mis võivad tingida komplikatsioone. Krooniliste haiguste ravi tuleks lükata edasi sobilikumale ajale.
Teine trimester - see on suuõõnehaiguste raviks kõige eelistatum periood rasedusest. Sel ajal on raviga seotud ohud võrreldes muude raseduse etappidega minimaalsed. Sel ajal on platsenta täielikult moodustunud ja täidab oma kaitsvat rolli täie jõuga. Sel ajal on võimalik ravida haiguste kroonilisi ja akuutseid vorme kohaliku tuimestusega. Valuvastase ravimi valikule tuleks pöörata erilist hoolt, kasutada ei tohiks ravimeid, mis võivad kutsuda rasedas naises esile allergia või mis sisaldavad adrenaliini. Haiguse diagnoosimisel on samuti võimalik kasutada röntgeni abi. Selleks on eelistatud valida kliinik, millel on visiograaf, see seade aitab maksimaalselt piirata röntgenkiirest lähtuva kiirguse mõju patsiendile. Seejuures on teine trimester parim aeg professionaalse puhastuse ja (kiireloomuliste näidustuste korral) hammaste väljatõmbamise jaoks.
Kolmas trimester - nii nagu esimese trimestri puhul, ei ole ka see aeg hambaraviks eelistatud. Sel ajal on emakalihased eriti tundlikud ja reageerivad igale muutusele (sh ravimitele) ägedamalt kui muidu - seetõttu võidakse esile kutsuda enneaegne sünnitus.
Nii nagu kirjeldatud, siis on raseduse jooksul ilmselgelt parimaks ajaks hambaid ravida teisel trimestril. Siiski, teatud haiguste esinemisel ja ägestumisel ei ole võimalik soovitud raviaega oodata, sest nendega kaasneb oht keha ja loote üldiseks mürgistumiseks.
Nii nagu kirjeldatud, siis on raseduse jooksul ilmselgelt parimaks ajaks hambaid ravida teisel trimestril. Siiski, teatud haiguste esinemisel ja ägestumisel ei ole võimalik soovitud raviaega oodata, sest nendega kaasneb oht keha ja loote üldiseks mürgistumiseks.
Esitage saidil taotlus ja me vastame kõigile teie küsimustele.
|
Veebisalvestus
|